Ostoskorin sisältö0  tuotetta - Yhteensä 0.00 €

Lukujärjestys syksy 2020 - kevät 2021


Syyslukukausi ma - su 17.8.2020 – 13.12.2020 / 17 krt
Kevätlukukausi ma - su 25.1.2021 – 23.5.2021 / 17 krt

Lukukausi sisältää 16 opetuskertaa sekä syys-/kevätnäytöksen.

Tammikuussa 2021 järjestetään erilaisia kokeilu- ja korvaustunteja 14.1-24.1.2021. Extratuntien aikataulun löydät tästä ja ilmoittautumisen löydät tästä kun tunnit ovat varattavissa.

Tästä löydät listan niistä päivistä, jolloin ei järjestetä opetusta pyhäpäivien tai lomien vuoksi.

Kevään 2021 lukujärjestys on julkaistu: Kevät2021.PDF.

*PDF -lukujärjestystä pystyy zoomaamaan.

Edustusryhmien omat tunnit sisältyvät edustusryhmien perusmaksuun. Täältä löydät edustusryhmien maksut.

Intensiiviryhmäläiset valitsevat suoraan lukujärjestyksestä tasonsa mukaiset tekniikkatunnit ja intensiiviryhmän koreografiatunnin.

Maanantai Metsälä, Kristallisali


15.30-16.15 Spinellit oma tunti (Nyky)

16.15-17.15 Loiste (10-12 v) nykytanssin perustaso (Spinellit)

17.15-18.15 Taikatanssi (5.5-7 v)

18.15-20.15 Yksityinen varaus (ei tanssitunteja)

20.15-21.15 Eclipse (Rubiinit, Smaragdit) (toinen tunti Helmi-salissa)


Maanantai Metsälä, Helmisali


15.15-16.15 Duot ja soolot

16.15-17.15 Duot ja soolot

17.15-17.45 Venyttely (7-12 v) (Lapset / Spinellit ja Intensiivi)

17.45-18.15 Intensiivi 2 -koreografia

18.15-19.15 Tähdet (8-10 v) showtanssin perustaso

19.15-20.15 Eclipse (Rubiinit, Smaragdit) (toinen tunti Kristalli-salissa)


Maanantai Haaga


16.15-17.15 Hohde (11-13 v) baletin jatkotaso (Etude, Ametistit)

17.15-18.00 Etude balettiharjoitus

18.00-18.30 Venyttely (10-13 v) (Nuoret /Etude)

18.30-19.30 Kide (6-8 v) baletti alkeet

19.30-20.30 Aikuisten baletti alkeet


Maanantai Pakila


16.20-17.20 Tähdet (9-11 v) showtanssin jatkotaso

17.20-18.00 Satutanssi (3-5 v)

18.00-19.00 Tuike (7-9 v) nyky/show alkeisjatko


Tiistai Metsälä, Kristallilasi


15.00-16.00 Duot ja soolot

16.00-16.30 Opaalit oma tunti (Nyky)

16.30-17.15 Safiirit oma tunti (Show)

17.30-18.30 Tuike (7-9 v) nyky/show alkeisjatko (Topaasit)

18.30-19.00 Topaasit oma tunti (Nyky/show)

19.00-21.00 Mirage (Rubiinit, Smaragdit)


Tiistai Metsälä, Helmisali


15.00-15.30 Duot ja soolot

15.30-16.30 Tähdet (9-11 v) showtanssin jatkotaso (Safiirit)

16.30-17.30Tähdet (8-10 v) nykytanssin perustaso (Opaalit)

17.45-18.25 Satutanssi (3-5-v)

18.25-19.15 Säihketanssi (4,5-6 v)

19.15-20.15 Aikuiset baletin alkeet/perustaso


Tiistai Haaga


16.00-17.00 Tähdet (9 - 11 v) showtanssin jatkotaso

17.00-17.40 Satutanssi (3-5 v)

17.40-18.30 Säihketanssi (4,5-6 v)

18.30-19.30 Tuike (6-8 v) nyky/show 1 alkeet


Tiistai Pakila


16.50-17.30 Satutanssi (3-5 v)

17.35-18.25 Säihketanssi 1 (4,5-6 v)

18.30-19.20 Säihketanssi 2 (4,5-6 v)

19.30 -20.30 Jazztanssi perustaso 10v.+ (Safiirit, Spinellit, Ametistit)


Tiistai Viikki


16.30-17.30 Tuike (7-9 v) nyky/show alkeisjatko

17.30-18.10 Satutansssi (3-5v)

18.10–19.10 Taikatanssi (5,5-7v)


Keskiviikko Metsälä, Kristallisali


15.45 - 16.45 Duot ja soolot

16.45-17.15 Etude -harjoitus

17.15-17.45 Ametistit oma tunti (Nyky)

17.45-18.45 Loiste (11-13 v) nykytanssin jatkotaso (Ametistit/Intensiivi 3)

18.45-20.15 Baletin tekniikka (12 v +) edistyneet TEKNIIKKA (Rubiinit, Smaragdit)

20.15-21.00 Baletin repertuaari ja kärkitossutyöskentely edistyneet (Rubiinit, Smaragdit,Serenade)


Keskiviikko Metsälä, Helmisali


16.15-17.15 Tähdet (9-11 v) showtanssin jatkotaso

17.15-17.45 Intensiivi 3 koreografia

17.45-18.00 Zirkonit oma tunti (Baletti)

18.00-19.00 Kide (6-8 v) baletti alkeet (Zirkonit)

19.00-19.30 Soolot


Keskiviikko Haaga


15.45-16.15 Duot ja soolot

16.15-17.15 Loiste (10-12 v) nykytanssin perustaso

17.15-17.55 Satutanssi (3-5 v)

18.00-19.00 Taikatanssi (5,5-7 v)

19.00-20.00 Tuike (6-8 v) nyky/show alkeet


Keskiviikko Pakila


15.30-16.30 Duot ja soolot

16.30-17.00 Intensiivi 1 -koreografia

17.00-18.00 Tuike (7-9 v) nyky/show alkeisjatko

18.00-19.00 Taikatanssi (5,5-7 v)


Torstai Metsälä, Kristallisali


16.00-17.30Baletin Tekniikka jatko-edistyneet (12 v +) TEKNIIKKA (Rubiinit, Smaragdit, Serenade)

17.30-18.00 Serenade oma tunti (baletti) 30min

18.00-18.30 Rubiinit oma tunti (baletti) 30 min (avoin myös Smaragdeille - Smaragdit kysykää ilmoittautumisohjetta tähän erikseen toimistolta)

18.30-19.30 Tanssijumppa (Ametistit, Rubiinit, Smaragdit)

19.30-21.00 Aikuisten nykymix torstai

Torstai Metsälä, Helmisali


15.00-15.45 Duot ja soolot

15.45-17.00 Hohde (11-13 v) baletin jatkotaso TEKNIIKKA (Ametistit)

17.00-17.30 Hohde kärkitossutyöskentely jatkotaso (Ametistit)

17.30-18.00 Ametistit oma tunti (Baletti)

18.00-18.30 Opaalit oma tunti (Baletti)

18.30-19.30 Kimalle (8-10 v) baletin perustaso (Opaalit)

19.30-20.15 Smaragdit oma tunti (showtanssi)


Torstai Haaga


16.55-17.45 Säihketanssi (4,5-6 v)

17.45-18.45 Taikatanssi (5,5-7 v)

18.45-19.45 Tuike (7-9 v) nyky/show alkeisjatko

19.45-21.00 Aikuisten nyky jatko-edistyneet

21.00-21.30 Aikuisten Intensiivi Helmi Show


Perjantai Metsälä, Kristallisali


15.15-16.00 Duot ja Soolot

16.00-17.00 Rubiinit oma tunti (Show)

17.00-18.15 Show:n perustekniikka jatko-edistyneet (12 v +) TEKNIIKKA (Ametistit, Rubiinit, Smaragdit)

18.15-19.15 Kimalle (9-11 v) baletin jatkotaso TEKNIIKKA (Safiirit)

19.15-19.45 Kimalle kärkitossu alkeet (Safiirit)

19.45-20.15 Safiirit oma tunti (Baletti)


Perjantai Metsälä, Helmisali


16.15-17.15 Hohde (11-13 v) baletin perustaso TEKNIIKKA (Spinellit)

17.15-17.45 Hohde kärkitossu perustaso (Spinellit)

17.45-18.15 Spinellit oma tunti (Baletti)

18.15-18.45 Spinellit oma tunti (Show)

18.45-19.30 Serenade: Nyky/showtanssi harjoitus


Perjantai Haaga


16.00-16.30 Intensiiviryhmä 2 -koreografia

16.30-17.30 Tähdet (9-11 v) showtanssin jatkotaso

17.30-18.00 Zirkonit oma tunti (nyky/show)

18.00-19.00Tuike (6-8 v) nyky/show alkeet (Zirkonit)

19.00-19.30 Intesiiviryhmä 1 -koreografia


Perjantai Pakila



Lauantai Metsälä, Kristallisali


9.45-10.45 Tähdet (9-11 v) nykytanssin jatkotaso (Safiirit)

10.45-11.30 Safiirit oma tunti (Nyky)

11.30-12.30 Loiste (11-13 v) showtanssin jatkotaso (Ametistit)

12.30-13.15 Ametistit oma tunti (Show)

13.15-14.15 Tähdet (8-10 v) showtanssin perustaso (Opaalit)

14.15-14.45 Opaalit oma tunti (Show)

15.15-16.30 Nykytanssin tekniikka (12+) (Rubiinit ja Smaragdit)

16.30-17.15 Rubiinit oma nykytanssiharjoitus

17.15-18.00 Smaragdit oma nykytanssiharjoitus


Lauantai Metsälä, Helmisali


9.30-10.10 Satutanssi (3-5v)

10.15-11.15 Taikatanssi (5,5-7v.)

11.15-12.15 Loiste (10-12 v) -showtanssin perustaso (Spinellit)

12.15-12.45 Spinellit oma tunti (Show)

12.45-13.45 Hiphop perustaso 12v+

13.30-14.15 Latinoshow alkeet (Ametistit)

14.15-15.15 Latinoshow jatkotaso (Rubiinit, Smaragdit)


Lauantai Haaga

9.30-10.30 Tuike (6-8 v) nyky/show alkeet

10.30-11.10 Satutanssi (3-5 v)

11.10-12.00 Poikien tanssitempuilu (4-5v)

12.00-13.00 Kide (7-9 v) -baletti alkeisjatko (Topaasit)

13.00-13.30 Topaasit oma tunti (Baletti)

13.30-14.30 Soolot ja duot

14.30-15.30 Omat tanssit -paja lapset*


Lauantai Pakila


10.00-10.40 Satutanssi (3-5 v)

10.40-11.30 Säihketanssi (4,5-6 v)

11.30-12.30 Taikatanssi (5.5-7 v)

12.30-13.30 Kide (6-8 v) baletti alkeet


Sunnuntai Metsälä, Kristallisali


11.00-12.15 Hohde (11-13 v) baletin jatkotaso TEKNIIKKA

12.15-13.15 Etude: Baletin variaatioharjoitus

13.30-14.00 Etude: Balettiharjoitus

14.00-14.30 Serenade harjoitus: Neoklassinen

14.30-16.00 Baletin tekniikka (12 v +) edistyneet TEKNIIKKA (Rubiinit, Smaragdit, Serenade)

16.15-16.45 Serenade harjoitus: Baletti

16.45-17.15 Serenade: Soolot

14.30-16.00 Omat tanssit -paja nuoret*

18.00-20.00 Aikuisten nykymix - Sunday edition + venyttely

17.30-19.00 Latinoshown tiiviskurssit / nämä kuuluvat LatinoShow-tunteihin. Tarkat päivämäärät ja aikataulut ilmoitetaan kauden alussa.


*joka 3. krt opettaja mukana, muuten tanssijat työstävät omia koreografioitaan omatoimisesti

Päivät, jolloin ei ole tunteja

Syksy 2020

Syysloma 12.10.2020 (ma) – 18.10.2020 (su)

Pyhäinpäivä 31.10.2020 (la)*

Itsenäisyyspäivänä 6.12.2020 (su)*

Kevät 2021

Loppiainen Maanantai 6.1.2021 (ma)

Talviloma 22.2.2021 (ma) – 28.2.2021 (su)

Pääsiäinen 2.4.2021 (pe) – 5.4.2021 (ma)*

Vappuaatto 30.4.2021 (pe)*

Vappupäivä 1.5.2021 (la)*

*Korvausoikeus lukukauden aikana jollain toisella tunnilla.